Koňská končetina se svým propracovaným systémem vazů, šlach a kloubů je mistrovské dílo přírody. Má za sebou tisíce let vývoje, který jej dovedl k dokonalosti. Samotné kopyto je potom korunou toho mistrovského díla. Koně se dokázali přizpůsobit různým druhům prostředí. Jakutskem, jedním z nejchladnějších obydlených oblastí planety, počínaje až po nekonečné písky Arábie. V každém prostředí jsou na kopyta kladeny jiné nároky.

Proč netrimovat koně dle mustangů

Všichni známe populární naučné knihy o přirozeném trimu – mustang roll. Je zde jeden malý problém. Mustangové se pohybují v úplně jiné krajině. Je to extrémně suchá krajina. Tamní tráva má mizernou nutriční hodnotu a suchý kamenitý povrch je velmi abrazivní. Pokud se chceme řídit přírodou a přirozeným kopytem, musíme se zaměřit na podobné podmínky (vlhkost, tráva, počasí, atd.) jako máme v ČR. Vždyť i koně dovezené z Belgie, mají na zdejších površích problémy s aklimatizací. Jsme zastánci filozofie, že každý kůň si zaslouží mít kopyta upravené úměrně své hmotnosti, způsobu využití, povrchu po kterém se pohybuje a svých specifických fyziologických potřeb, nikoliv podle potřeb mustanga z Arizony.

Mustang roll amerických divokých koní

Podrobné výzkumy Australských a Novozélandských divokých koní

Dr Brian Hampson zkoumal vliv prostřední na kopyto od Alp až po Austrálii, kde dělal velmi podrobnou studii 14-ti divokých stád. V oblasti je podobná srážkovost jako v ČR s velmi bohatou travou. Výsledky byly šokující. Chronické zchvácení koní se v těchto stádech vyskytovalo mezi 40 – 93% všech jedinců. Může za to nutričně bohatá tráva a málo pohybu. Bylo zjištěno, že se koně pohybovaly pouze v kruhu voda – tráva. Další zkoumaná oblast s divokými koňmi byla Novozéladnská Kaimanawa – výskyt lamitidy u bezmála 80% divokých poníku. Dále pak 35% z nich mělo extrémě dlouhé kopyto, 15% měli latero-mediální disbalanci a 85% potom mělo výrazně přetíženou vnější stěnu kopyta.

Klasický vzorek kopyta divokého koně z Australie – měkké povrchy nedokáží přirozeně obrousit kopyto, které je narostlé díky vydatné trávě